«Άλωσε» την Μαδρίτη η ΤΣΣΚΑ!

Μια εντυπωσιακή ΤΣΣΚΑ Μόσχας «άλωσε» την Μαδρίτη, επικρατώντας της Ρεάλ με 93-88 στο μεγάλο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα. Κόρει Χίγκινς με 24 και Ουίλ Κλάιμπερν με 18 ποντους, ήταν οι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, ενώ από την ομάδα του Πάμπλο Λάσο, κορυφαίος ήταν Φακούντο Καμπάτσο ο οποίος είχε 23.

Το φίλμ του αγώνα:

Η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε το ματς με το πόδι στο… γκάζι. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν φανταστική στα πρώτα πέντε λεπτά του ματς και προηγήθηκε με 17-3, ενώ στη συνέχεια βρέθηκε στο +12 (8-20). Η Ρεάλ… ξύπνησε σε εκείνο το σημείο και με τους Καμπάτσο – Ράντολφ σε θέση οδηγού, μείωσε στους 4 (20-24) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Το μομέντουμ του αγώνα είχε αλλάξει και αυτό φάνηκε στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περίοδου. Η Ρεάλ έτρεξε σερί 12-0 και πήρε προβάδισμα οκτώ πόντων (32-24), με την ΤΣΣΚΑ να μένει χωρίς καλάθι για περίπου έξι λεπτά. Τελικά, οι Μαδριλένοι πήγαν στα αποδυτήρια στο +3 (41-38).

Η τρίτη περίοδος… άλλαξε την ροή του ματς, με τους Ρώσους να αναλαμβάνουν ξανά τον ρόλο του πρωταγωνιστή στο ματς. Η ΤΣΣΚΑ ήταν σταθερή, βρήκε σκορ από την τετράδα των Ντε Κολό, Πίτερς, Κλάιμπερν και Χίγκινς και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να «τρέξει» ένα επιμέρους 29-20, που της έδωσε προβάδισμα έξι πόντων στο 30ο λεπτό (67-61).

Η κυριαρχία της ΤΣΣΚΑ ήταν εμφανής στο παρκέ και μετουσιώθηκε σε διψήφια διαφορά στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου. Ένα έμμεσο τρίποντο του Χάινς έφερε τους φιλοξενούμενους στο +11 (71-82, 34′) και το… τρένο της νίκης μπήκε στις ράγες για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη. Το τελικό 93-88 έφερε τους Ρώσους στο 9-1 και άφησε την Ρεάλ στο 8-2.

Δεκάλεπτα: 20-24, 41-38, 61-67, 88-93