Επική ανατροπή και νίκη για Μακάμπι!

Πραγματοποιώντας απίστευτη εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο και μ’ ένα επιμέρους σκορ 22-9, η Μακάμπι πέτυχε απίστευτη ανάτροπη κόντρα στην Νταρουσάφακα επικρατώνας τελικά με 73-71.Πέντε παίκτες της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν διψήφιο αριθμό πόντων (Ντι Μπαρτολομέο 13),Ομπράιαντ 12 (14ρ), Γουίλμεκιν 11, Ρεί 10, Μπλάκ 10), ενώ από την Νταρουσάφακα, κορυφαίος ήταν ο Τόνι Ντάγκλας με 14.

Το φίλμ του αγώνα:

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και με πρωταγωνιστή τον Έρικ ξέφυγαν με 5 πόντους (11-6) στα πρώτα 4 λεπτά. Εντούτοις, οι Ισραηλινοί βρήκαν απαντήσεις, κυρίως με τον Ο’ Μπράιαντ, για να περάσουν μπροστά (14-17) με 22 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη της πρώτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Ντάγκλας για το 17-17.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, η Νταρουσάφακα προσπαθούσε να «χτίσει» διαφορά, ωστόσο δεν τα κατάφερνε αφού η ομάδα του Σφαιρόπουλου δεν της το επέτρεπε. Έτσι, στα μισά του δεκαλέπτου οι δύο αντίπαλοι βρέθηκαν και πάλι στο… Χ (29-29 στο 15’).

Παρ’ όλα αυτά, οι Τούρκοι ξέφυγαν με ένα σερί 5-0 (34-29 στο 16’), με τη Μακάμπι να επιστρέφει εκ νέου (37-36 στο 18’). Με γκολ-φάουλ του Μπράουν και δύο εύστοχες βολές του Κοσούτ, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας «αβάντζο» 6 πόντων (42-36).

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την Νταρουσάφακα να «χτυπάει» στις αδυναμίες των Ισραηλινών και τους Ντάγκλας, Έρικ να κάνουν… πάρτι. Με ένα επιμέρους 9-2, η ομάδα του Τσακί απομακρύνθηκε με 13 πόντους διαφορά (51-38 στο 23’).

Η Μακάμπι μείωσε κάπως (53-45 στο 25’), όμως και πάλι οι Τούρκοι βρήκαν τις λύσεις για να ξεφύγουν: με τον Έρικ να συνεχίζει το κρεσέντο του και τον ΜακΚόλουμ να σκοράρει για τρεις, έφτασαν για πρώτη φορά στο +16 (61-45 στο 28’). Εντέλει, η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με την Νταρουσάφακα στο +11 (62-51).

Το 4ο και καθοριστικό δεκάλεπτο ξεκίνησε με 3 εύστοχες βολές του Πέινερς, που έφεραν το σύνολο του Τσακί στο +14 (65-51). Κάπου εκεί ωστόσο ξεκίνησε η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, που «έτρεξαν» σερί 12-0 με 4 διαδοχικά τρίποντα (65-63 στο 35’)! Πλέον, είχαμε… ματς και όλα έδειχναν ότι οδεύαμε σε συγκλονιστικό φινάλε.

Όπερ και εγένετο. Η Νταρουσάφακα κρατούσε ένα μικρό προβάδισμα (68-65 στο 36’), αλλά πάλι η ομάδα του Σφαιρόπουλου έκανε την αντεπίθεσή της χάρη στην εξαιρετική άμυνά της και με σερί 8-0, πέρασε μπροστά στο τελευταίο δίλεπτο (68-73).

Ο Έρικ με 2/2 βολές στα 33 δευτερόλεπτα μείωσε (70-73), ενώ στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Γουίλμπεκιν απέτυχε να «σκοτώσει» την πρώην ομάδα του αστοχώντας στα 15 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος.

Στη συνέχεια, ο ΜακΚόλουμ κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από τον Ρολ, όμως ευστόχησε μόνο στη μία από τις δύο βολές (71-73 στα 9 δευτερόλεπτα). Ο τελευταίος λόγος ανήκε στους γηπεδούχους, με τον ΜακΚόλουμ να αναδεικνύεται σε μοιραίο παίκτη τους, καθώς δέχθηκε την τάπα από τον Κέιν, ο οποίος χάρισε τη νίκη στην ομάδα του (71-73) ολοκληρώνοντας έτσι μια σπουδαία ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 42-36, 62-51, 71-73.