Η ανάλυση του Wyscout για την εμφάνιση του Καρίμ Ανσαριφάρντ και του Χρήστου Αλμπάνη, οι οποίοι ήταν από τους πολυτιμότερους στη νίκη της ΑΕΚ επί του Απόλλωνα Σμύρνης στο ΟΑΚΑ με 2-0.

Η ΑΕΚ ήταν ουσιαστική και αποτελεσματική στο πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια με διαφορά δύο τερμάτων, χάρη στα γκολ του Ανσαριφάρντ. Το εντυπωσιακό είναι ότι η Ένωση μπήκε αποφασισμένη για να τελειώσει από νωρίς το ματς και αυτό άλλωστε μεταφράζεται κι από τις 7 τελικές που κατέγραψαν σε 45 λεπτά, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν καμία, ενώ όσον αφορά την κατοχή της μπάλας, η ΑΕΚ είχε το 67%.

Το θετικό για την ΑΕΚ είναι πως πήρε ξανά γκολ από τον 30χρονο επιθετικό της, που τόσο πολύ της είχαν λείψει. Ο Ιρανός επέστρεψε στα γκολ σχεδόν μετά από 1,5 μήνα, μιας και τελευταία φορά που βρήκε δίχτυα ήταν στον αγώνα με τη Λαμία, δίνοντας και τη νίκη στην ομάδα του, για την 16η αγωνιστική της Super League Interwetten.

Το αξιοσημείωτο της υπόθεσης είναι πως κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης ο Ανσαριφάρντ πέτυχε 6 γκολ σε 5 παιχνίδια. Πλέον έχει φτάσει τα 11 τέρματα τη φετινή σεζόν, για όλες τις διοργανώσεις και είναι ξανά ο πρώτος σκόρερ της Ένωσης, με δύο γκολ περισσότερα από τον Ολιβέιρα.

Ο Ανσαριφάρντ από την πλευρά του, γνώριζε πως μετά τον τραυματισμό που υπέστη ο Πορτογάλος συμπαίκτης του, θα είχε την ευκαιρία να πάρει περισσότερα αγωνιστικά λεπτά στα πόδια και να βοηθήσει την ομάδα του στο σκοράρισμα. Με τον Απόλλωνα Σμύρνης ήταν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για τον Ιρανό να «ξεμπουκώσει».

Αρχικά στο 7’ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, μετά από έξοχη ενέργεια και ασίστ του Λιβάι Γκαρσία και λίγα λεπτά αργότερα «σφράγισε» τη νίκη για την Ένωση, με την μπάλα να έρχεται «συστημένη» στα πόδια του, μετά από το δοκάρι του Αλμπάνη και να την στέλνει στα δίχτυα.

Οπως άλλωστε κατέγραψε και η πλατφόρμα του Wyscout ο Ιρανός ήταν εκ των πολυτιμότερων του αγώνα με την «Ελαφρά Ταξιαρχία» κατέγραψε επιτυχία της τάξεως του 67% στα σουτ που επιχείρησε, με τις δυο από τις τρεις τελικές να καταλήγουν στην εστία. Όπως επίσης σημαντική ήταν και η συνεισφορά του στις πάσες, έχοντας 81% επιτυχία (13/16).

Δεν ήταν λίγες οι φορές μάλιστα που ο Ανσαριφάρντ χρειάστηκε να βγει εκτός «κουτιού» για να γίνει κάτοχος της μπάλας ή ακόμα και για να πιέσει τους αντιπάλους τους. Το παρακάτω heatmap δείχνει ότι ο Ιρανός επιθετικός κινήθηκε σχεδόν σε όλο το επιθετικό τρίτο του γηπέδου.