Μόλις 46 μέρες μετά την ολοκλήρωση του τελευταίου αγώνα του WRC για το 2020, ομάδες και πληρώματα ξεκίνησαν επίσημα την αγωνιστική χρονιά του 2021. Η εκκίνηση σε αντίθεση με άλλες χρονιές, δόθηκε με το φως της μέρας. Οι ειδικές ήταν βρεγμένες ενώ στη 2η υπήρχε και πάγος.

Το κράτημα φυσικά άλλαζε από σημείο σε σημείο ενώ μαζί με τις λάσπες που υπήρχαν από τις «μπούκες» αρκετά πληρώματα αντιμετώπισαν προβλήματα. Ο Ott Tanak ξεκίνησε εντελώς διαφορετικά. Πέρσι, είχε άσχημη έξοδο ενώ φέτος, ήταν ο ταχύτερος στις δύο πρώτες ειδικές του αγώνα, ολοκληρώνοντας το 1ο, σύντομο σκέλος, στην 1η θέση. Η πρώτη ειδική, Saint Disdier-Corps είχε μήκος 20,58 χιλιόμετρα και ο Tanak οδηγώντας το Hyundai I20 άφησε 3 δευτερόλεπτα πίσω του τον νεαρό Kalle Rovapera με Toyota Yaris.

Στη δεύτερη ειδική, Saint Maurice-Saint Bonnet με μήκος 20,78 χιλιόμετρα, ο Tanak έχασε χρόνο στην εκκίνηση αφού έσβησε ο κινητήρας του. Κατάφερε όμως να κάνει τον ταχύτερο χρόνο, μόλις 3 δέκατα μπροστά από τον Rovanpera που ήταν και πάλι 2ος αφήνοντας πίσω του τα μεγάλα ονόματα της ομάδας του, τους Ogier και Evans που έκαναν το 1-2 στο πρωτάθλημα της περασμένης χρονιάς.

Ο Rovanpera δεν αντιμετώπισε προβλήματα και έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα στον αγώνα. Ολοκλήρωσε το 1ο σκέλος 3,3 δευτερόλεπτα πίσω από τον πρώτο ενώ άφησε 5,2 δευτερόλεπτα πίσω του το 3ο πλήρωμα, τον teammate του Elfyn Evans. Ο Evans είχε στο ξεκίνημα της 1ης ειδικής ένα έντονο γλίστρημα και δυσκολεύτηκε να φέρει στην ιδανική θερμοκρασία τα λάστιχα του στη 2η ειδική. Ο Thierry Neuville ήταν 4ος με διαφορά 16 δευτερόλεπτα από τον Tanak. Ο Neuville μόλις την προηγούμενη εβδομάδα ανακοίνωσε νέο συνοδηγό. Στο δεξί του bucket Πλέον, αντί του Nicolas Gilsoul κάθεται πλέον ο Martijn Wydaeghe. Το ξεκίνημα τους ήταν ικανοποιητικό ενώ αντιμετώπισαν μικρά προβλήματα με την ενδοσυνεννόηση. Ο πρωταθλητής του 2020, Sebastien Ogier που τελικά δεν αποχώρησε όπως είχε δηλώσει πως θα κάνει από την αρχή του 2020, άλλαξε γνώμη θέλοντας να ολοκληρώσει την καριέρα του σε μια «κανονική» χρονιά. Ξεκίνησε με προβλήματα στα φρένα του Yaris και ολοκλήρωσε στην 5η θέση με διαφορά σχεδόν 17 δευτερόλεπτα από τον 1ο. Την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν οι Loubet, Mikkelsen (1ος WRC2), Fourmaux και Greensmith.

Άσχημη έξοδο είχε ο Teemu Suninen. Ενώ είχε τον καλύτερο χρόνο στα ενδιάμεσα περάσματα και έδειχνε πως θα κέρδιζε την 1η ειδική, γλίστρησε κοντά στο τέλος της, ακούμπησε στο ανάχωμα και είχε άσχημη έξοδο.

Ο Νίκος Παυλίδης, στην 5η του συμμετοχή στο Rally Monte Carlo, ολοκλήρωσε την 1η μέρα στην 41η θέση της γενικής και 4η της κλάσης του, της RC4. Αρχικά είναι μέσα στο στόχο του που είναι στο τέλος του 3ου σκέλους, το Σάββατο το βράδυ, να είναι μέσα στους 50 πρώτους ώστε να συμμετέχει στο τελευταίο σκέλος της Κυριακής, όπως ορίζει κανονισμός του αγώνα.